Chody koně

30. května 2009 v 19:38 | ViVi
Budu se snažit,vyjádřit to animací...
CHODY KONÍ
KROK:
Krok je nejpomalejší chodem. Je to čtyřfázový pohyb, což znamená, že kůň celý pohyb vykonává na čtyři doby. Všechny čtyři kroky mají stejnou délku a kůň má dvě nohy v kontaktu se zemí..Krok je přirozený cho koně.


KLUS:
Klus je rytmický, houpavý pohyb na dvě doby, takže můžeme v rytmu odříkávat ,,jedna - dvě, jedna - dvě''. Kůň ve stejný okamžik jde vpřed zadní a přední nohou. Těsně předtím, než se obě nohy dotknou země, dojde k vznosu, pak jdou kupředu druhé dvě nohy. Klus dělíme na dvě části: lehký klus - když jezdec vysedává na vnější nohu. Pracovní nebo-li krátký klus - když jezdec v sedle sedí.
CVAL:
Cval je živý a plynulí pohyb. Má tři doby, po krerých následuje fáze vznosu, kdy všechny čtyři nohy jsou ve vzduchu. Jedna z předních noh se při cvalu nazývá ,,vedoucí noha''. Tato noha dopadá na zem samostatně a na konci poslední fáze pohybu je předsunuta vpřed. Cval se dělí jako klus na dvě části: krátký cval - jezdec sedí v nejhlupší části sedla. Polovičí sed - sezdec je trošičku předkloněný.
TRYSK:
Jízda tryskem (rychlím cvalem) je vhodná pouze pro zkušené jezdce, protože kůň se ve vysoké rychlosti snadno vymkne kontrole. Trysk je hlavně využívaný na dostihy a a na závody specializovaný na čas.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


- - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - - - - - - -